Gyökércsúcs amputáció
A korábban gyökértömött fog gyökértömését ki kell cserélni, amennyiben egy évnél régebbi, vagy nem megfelelő. A korábban nem gyökértömött fogba gyökértömést kell helyezni.
Tulajdonképpen bármelyiknél, de gondosan mérlegelni kell azt, hogy hosszú távon megtartható- e a fog, vagy más módon, esetleg hasonló költségekkel, kisebb beavatkozással tartósabb eredményt tudunk elérni. Például, olyan fognál, amelynél a műtét utáni stabilitás túlzottan lecsökkenne, vagyis a fog gyökeréből túl sokat kellene elvennünk nem érdemes,
mert a jó csont viszonyok mellett végzett implantáció hosszú távon jobb eredményt adhat. Ezért meggondolandó a kétséges, esetleg további csontvesztést okozó fog („csontfaló fog”) eltávolítása és implantátumra cserélése. A két-, vagy háromgyökerű fogak amputációja bonyolultabb beavatkozás, mint az egy gyökerűeké, de elvégezhető. Az állkapocs hátsó területén alul az ott futó ideg, felül az arcüreg közelsége megnehezíti a munkát.
A fog gyökérének környezetében lévő gyulladásos szövetek maradék nélküli eltávolításához szükséges levágni a fog gyökerének egy részét is. Helyi érzéstelenítésben minden fájdalom nélkül elvégezhető. Egyetlen kellemetlenséget, mint minden más fogászati beavatkozás során a hangok okozzák. A műtét a nyálkahártya lefejtésével kezdődik, majd a fog gyökerének és esetleg kevés csont eltávolításával folytatódik. Ezután kitakarítjuk a gyulladt területet. Ezt követően, ha szükséges innen a gyökér felől is lezárjuk a gyökércsatornát (retrográd gyökértömés). Ha az üreg túl nagy, akkor a biztonságosabb csontosodás érdekében csontpótló anyagot is helyezünk bele, amit membránnal fedünk. A műtét végén a sebszéleket varrattal egyesítjük.
A beavatkozás után a terület hűtése, pihenés, antibiotikum és fájdalomcsillapító szedése javasolt.