Szájsebészet
Szájsebészet
Mivel foglalkozik a szájsebészet?
A régebben szájsebészetnek nevezett, fogorvosok és általános orvosok által vegyesen művelt szakmából, mára egy új orvosi szakterület, az arc-, állcsontsebészet (maxillofaciális sebészet) fejlődött ki. Korábban csak egy féle szájsebészeti szakvizsga létezett, mely átfogta mindkét, mára már a képzésben különvált területet. Fogorvosok 5 év gyakorlat után, általános orvosok, 3 év fogászati képzés és fogászati szakvizsga, majd utána még 5 év szájsebészeti szakmai gyakorlat után tehettek ilyen vizsgát.
A szakorvosok képzésével kapcsolatban az uniós csatlakozási folyamat olyan változásokat hozott, hogy ma már csak általános orvosi diplomával és fogorvosi képzésben való részvétel után szerezhető meg ez a nagyobb területet átfogó szakvizsga és a diploma megszerzése után minimum 7 év gyakorlat szükséges hozzá.
Számos beavatkozás sebészi műtői körülményeket és kórházi hátteret igényel.
Maxillofaciális traumatológia: állcsonttörések, arckoponya törései, baleseti sérülések ellátása
Nyálmirigyek sebészete
A szájüreg és az arc jó- és rosszindulatú daganatainak ellátása
Ajak- és szájpadhasadékok sebészete
Harapási rendellenességek (dysgnathiák) sebészi terápiája
Állkapocsízületi sebészet
Craniofaciális sebészet (arc-, fejdeformitások sebészete)
A fogorvosi rendelőben, járóbeteg ellátás keretében azonban csak egy szűkebb terület, a fogazathoz, állcsontokhoz tartozó megbetegedések gyógyítására, a dentoalveolaris sebészet művelésére nyílik lehetőség.