Fogínysorvadás kezelése
A fogágy gyulladás jellemző tünetei között felsorolhatjuk a fogmosáskor jelentkező ínyvérzést, kellemetlen szájszagot, lilás-vörös, duzzadt fogínyt, kevésbé – vagy jobban mozgatható fogat, fájdalmat, mely vagy csak időnként, vagy ráharapásra jelentkezik. Röntgenképen kimutatható a fogat tartó csontszerkezet kisebb vagy nagyobb mértékű pusztulása, kivehető a gyökér mellett létrejött „csont tasak” formája. Vannak olyan esetek, amikor ilyen csont tasak nem alakul ki, mert a fogágy pusztulása a gyökér mellett minden irányban létrejön.
A gyulladt íny mechanikus megtisztítása – fogkőlevétel, polírozás, elálló tömés vagy koronaszélek elsimítása, cseréje – már sok esetben elegendő lehet a gyulladás nagymértékű csökkentéséhez, a gyógyulási folyamatok elindításához.
Súlyosabb esetben azonban, olyan mély és gyulladt ínytasakok vehetik körül a fogakat, hogy azok mechanikus megtisztítása már nem elegendő. A tasakok mélyén lappangó gyulladás következtében olyan sejtek termelődése indul el, melyek módszeresen elkezdik pusztítani a fogat körülvevő csontot. Ezért az ilyen fogak – ha nem kezeljük időben – előbb utóbb meglazulnak és eltávolításra kerülnek.
Amennyiben a betegség jól reagál a megfelelő szájhigiénia helyreállítására:a supragingivalis és a subgingivalis fogkövek, plakk mechanikus gépi(ultrahang) és kézi (Gracey) eszközökkel történő eltávolítására és mélyebb csonttasakok még nem alakultak ki, akkor rendszeres (3-6 hónap) találkozások során igyekszünk ezekkel a hagyományos eszközökkel ezt az állapotot megőrizni és a beteget megfelelő egyéni szájhigiénére ösztönözni, és ezt gyakoroltatni.
A parodontalis sebészi beavatkozások során az ésszerűség határain belül elsősorban a szervezet regenerációs folyamatait igyekszünk elősegíteni. Az ínyplasztikák alkalmazásával a túlburjánzó (hyperplasiás) gingivarészek eltávolítására törekszünk. Lehetőség van a szabaddá vált gyökérterületek újbóli ínnyel történő fedésére különböző típusú lebenyek segítségével.
A parodontalis regenerációt elősegítő műtétek célja a parodontalis szövetek pusztulásának megállítása, valamint elősegíteni a fogágy strukturáinak minél nagyobb fokú regenerációját is. A zár és nyitott kürettekkel a tasak gyulladásos tartalmát távolítjuk el és szükség esetén a tasak mélységet csökkentjük, amivel a fogak tisztíthatóságát növeljük. Ezen műtétekkel kombinálva alkalmazhatunk egy speciális, a fogágy regenerációját fokozó anyagot az EMDOGAIN-t is. Irányított szövet regenerációs műtétek segítségével gondosan előkészített és válogatott esetekben csonttasakok feltöltődése érhető el.
A kezeléseket kiegészíthetjük a lézer terápiás hatásával. A lézersugarat a vékony flexibilis szál segítségével eljuttathatjuk a tasakok legmélyére, illetve minden pontjára. A nagy teljesítményű lézersugár elpusztítja a mélyen megbúvó baktériumokat, elpárologtatja a beteg szöveteket illetve biostimuláló hatása révén a csontban elindítja a csontsejtek szaporodását. Az így kitisztított tasakban megszűnik a gyulladás, lehetővé válik a tasak
Ha teljes száj kezeléséről van szó, azt kvadránsonként végezzük el, azaz az egész száj összesen négy alkalommal készül el (erre az elosztásra az érzéstelenítés miatt van szükség).
Sajnos természetesen a kezelésnek is vannak korlátai. Egyes esetekben nem, vagy nem eléggé reagál a szervezet a kezelésekre (pl. olyan immunológiai betegség van a háttérben, ami sajnos nem orvosolható). Ilyenkor ugyanis a csontpusztulás nem elsősorban a fogágyat körülvevő felrakódások, baktériumok, gyulladásos szövetek következménye, sőt, sok esetben sem fogkő, sem gyulladás nem látható, a csont mégis szép lassan lebomlik a fog körül. Az immunrendszer elégtelensége miatt lényegében gyulladás nélkül alakul ki a fogágy pusztulás. A különböző kezelésekkel ebben az esetben is meghosszabbítható a fogak élettartama, de sokkal kisebb hatású eredmény várható.
Más esetben a fogágy pusztulás már olyan mértéket öltött, hogy a fogat szinte már nem tartja más csak a gyulladásos szövet, egészséges – még stimulálható fogkörüli szövetet már nem látunk. Ebben az esetben természetesen nincs mód a fog megmentésére.
Azt is meg kell említeni, hogy a kezelések csak akkor hozhatják meg a kívánt eredményt, ha a beteg teljes mértékben közreműködik és az egyes rendelői találkozások közötti időben otthonában is gondosan, rendszeresen végzi fogainak tisztítását