Menü

Parodontológia

A fogágybetegség

Valamennyi klinikai formájának legfőbb okozója a dentális plakk. A fogágykárosodás nagy valószínűséggel a dentális plakk baktériumokból származó, mélyre a gingivális sulcusba terjedő fertőzés következménye. A gingivitisnek parodontitisba való átmenete azonban ennél sokkal bonyolultabb. Több okra is visszavezethető fertőzés, amelyet a szervezet gyulladásos válaszreakciói tesznek változatossá. Parodontitis megjelenésében jelentős szerepe van  a szervezet védekező képességének, a plakk baktériumok patogenitásának, a plakk érettségi szintjének. A kezdeti plakk felhalmozódás hatására kialakuló korai gyulladásos ínyreakció olyan sekély ínytasakot képez, ami igen jó melegágya lehet a további plakk felhalmozódásnak. Emellett az ínytasakokban az oxigén parciális nyomása igen alacsony, amely nagyon kedvez a szokásos anaerob baktériumok szaporodásának. A baktériumok toxinjai gyulladást váltanak ki, amelyre a szervezet immunreakciókkal válaszol, hiszen szeretné megszüntetni a fertőző gócot. Mind a gyulladásos reakciók, mind az immunreakciók (bár ezek elsősorban szervezet védelmét szolgálnák) helyi szövetpusztulást hoznak létre a fogak körül az ínyben és a csontban egyaránt.

Krónikus gingivitis

Ínyszövet gyulladás, amelyben még nem pusztulnak a lágyrészek és a csontszövet. Gyulladásos ínyszéli duzzanat miatt áltasakok, 2mm-nél mélyebb tasakok, vörhenyes szín, kis fokú ínyvérzés (pl. fogmosáskor) a vezető tünetek. Ez a gyulladás azonban teljes mértékben visszafordítható, ha a megfelelő szájhigiéniát helyre állítjuk a plakk retenciót elősegítő tényezők (fogkő, túlérő, rosszul záró tömések, vagy koronaszélek, szabálytalan, torlódott fogazat) megszüntetésével együtt. Fogkő eltávolítás, tömések, pótlások cseréje, fogszabályozás a tökéletes szájhigiéne fenntartásával együtt megszünteti a gyulladást.

Krónikus parodontitis

Az ínygyulladás gyökérhártya mentén mélyebbre történő terjedése, gyökérhártya rostok pusztulása, csont felszívódása és az ínyszél sorvadása. Ezzel együtt a gingivitis parodontitisbe való átmenete nagy egyéni variációt mutat, még ugyan abban a szájban sem egységes a progresszió sebessége, mértéke, lokalizációja. Egy olyan betegségként fogható fel, amely akut fellángolások és nyugalmi fázisok váltakozásából áll. A betegség azonban soha nem gyógyul meg teljesen.

A legjobb kezelés a megelőzés

Minden bajnak a dentális plakk a fő oka, tehát annak távol tartásával megelőzhető. Ezt azonban könnyebb mondani, mint megvalósítani. A szájhigiéniás tanácsadás a leghatékonyabb tanács, amit betegünknek adhatunk. Rendelőnkben minden segítséget megadunk, hogy épen és egészségesen minél hosszabb ideig megőrizhesse fogait.

Az ép fogágy legnagyobb ellensége a fogak körül tartósan megmaradó lepedékből kialakuló fogkő. Ennek rendszeres eltávolítása 3-6 havonta elengedhetetlen.

 

Amennyiben ez a kezelés tartósan elmarad, súlyos következményekkel számolhatunk: tapadásveszteség, majd a fogak meglazulása. Ebben a stádiumban már sokszor csak parodontális műtéti beavatkozás/ok segíthetnek a fogak megtartásában.

Foglaljon időpontot

Küldjön üzenetet, lorem ipsum dolor sit amet…

Foglalás