Menü

Implantálás

Mitől lesz jó egy fogászati implantátum?
Amennyiben a foghiány pótlására fogászati implantációt választunk, az egyszerűbb hídpótlás elkészítésével ellentétben hosszabb kezelési időszakra kell számítani. Magyarországon bármely fogorvos végezheti ezt az oly egyszerűnek tűnő beavatkozást (fúrunk egy lyukat a csontba és oda becsavarunk egy titán csavart). Azonban közelebbről szemlélve komoly, elméleti és gyakorlati felkészültség és hosszú évek tapasztalata szükséges ahhoz, hogy az implantátummal készített fogpótlások hosszú távon jól működjenek.

A sikeresség alapvető feltétele a jó műtéti terv felállítása. Az első a klinikai vizsgálat és a megbeszélés, melynek során megvizsgáljuk az adott anatómiai helyzetet és pontosan felmérjük a beteg elvárásait (pl. milyen típusú és milyen anyagból készült fogpótlást szeretne, milyen esztétikai igényei vannak), anyagi lehetőségeit és ezeket megpróbáljuk összhangba hozni. Tanulmányi mintát és fényképes dokumentációt is készíthetünk. Amennyiben az általános egészségi állapota(van néhány betegség, amely olyan nagy kockázatot jelent az implantátum beépülésénél, hogy alaposan mérlegelni kell a beültetést) lehetővé teszi az implantációs műtétet a pontos kezelési terv elkészítéséhez három dimenzióban készült képalkotó eljárásra van szükség. Erre a speciálisan fogászati alkalmazásra kifejlesztett CBCT vizsgálatot kell elvégezni. Az egyéb fogászatban használatos röntgen készítési eljárások, csak tájékoztató jellegűek, két dimenziós képet mutatnak, amiből teljes biztonsággal nem készíthető műtéti terv.

A gondos szájvizsgálat és az elkészült felvétel segítségével nagy pontossággal meghatározhatóak a fogászati implantáció lehetőségeit:
• Anatómiai adottságok, korábbi beavatkozások, gyulladások következtében kialakult viszonyok vizsgálata.
• A tervezett implantátum környezetében lévő lágyrészek átalakítása, vastagságának megnövelése szükséges-e és ezt a kezelés mely fázisában végezzük el?
• Milyen mennyiségű és minőségű csont áll rendelkezésre? Szükség van-e csontpótlásra? Esetleg a csontos gerinc vastagságának megőrzését segítő beavatkozást kell végezni a fogeltávolítással együtt?
• Szükséges-e az implantáció előtt külön elvégezni a fogeltávolítást, vagy a fogeltávolítással egy időben lehet implantálni?
• Hány implantátumra van szükség?
• Milyen típusú és méretű implantátumot válasszunk?
Ezen adatok birtokában hagyományos gondolkodásmód szerint (ami nem jelenti azt, hogy rossz) már megtervezhető és kivitelezhető az implantáció az aktuális csontkínálatnak megfelelően.
Azonban az utóbbi évek technikai fejlődése már a digitális implantáció irányába mutat. A digitális fogorvoslás az implantátum behelyezését a számítógépes tervező program segítségével a végleges fogpótlás dimenzióinak (helye, mérete, formája) ismeretében, annak megfelelően határozza meg.

Ennek számos előnye van
• a beteg láthatja a végleges fogpótlás számítógépes animációval előállított képét már a tervezési fázisban
• előre elkészített műtéti sablonnal pontosan arra a helyre kerülnek az implantátumok ahová terveztük, tehát minimálisra csökken az esetleges emberi hiba lehetősége
• gyorsabb, pontosabb kivitelezés kisebb műtéti megterhelést jelent a beteg számára
• a műtét előtt előkészíthető az ideiglenes fogpótlás
• a végleges fogpótlás esztétikusabb lehet, mivel az egész terv ebből az irányból indult el.
Ezt követően egy utolsó megbeszélés során a pontos idő- és költség ütemezés és a beleegyező nyilatkozat aláírása történik meg.
Egyes esetekben szükség lehet az implantátum körüli lágyrészek átalakítására. Erre azért van szükség, hogy az implantátum az ínyen történő átbukkanása környezetében jól tisztítható legyen, és ott az íny feszesen tapadjon az alatta lévő csonthoz. Ezzel megelőzhetjük a későbbi nehezen gyógyítható komplikációkat. Ez esetenként külön műtétet jelent, amelyet az adott helyzettől függően az implantációs kezelési folyamat különböző fázisaiban lehet elvégezni. Sokszor, különösen az elülső esztétikus területeken csak az íny kontúrjainak alakítása szükséges az implantáció, vagy a feltárás során. Máskor különböző ínyformázók, vagy ideiglenes fogpótlások behelyezésével alakítjuk ki az esztétikus kontúrokat. Vannak olyan esetek amikor ezeknek a lágyrész korrekcióknak a szükségessége, nem látható előre és csak egy-egy beavatkozás gyógyulása után válik nyilvánvalóvá.

Az implantációs műtétre tehát csak gondos előkészítést követően kerülhet sor. A műtét a legmodernebb érzéstelenítő anyagoknak és eszközöknek köszönhetően tökéletesen fájdalommentes lehet, de lehetőség van ambuláns altatásra is. A beavatkozás során a kiválasztott implantátumok a megfelelő helyre kerülnek, a csontba. Ezután az adott helyzettől függően kerülhet rá zárócsavar és felette az ínyt összevarrjuk. Azonban kerülhet rá ínyformázó csavar, vagy ideiglenes fogpótlás is. Ezek lehetőségét az adott anatómiai helyzet és az implantátum elsődleges stabilitása alapján gondosan kell mérlegelnünk. Ilyen esetben az ínyt nem tudjuk felette teljesen bezárni, a száj felé nyitottan gyógyul. A műtét a beültetett implantátumok számától és egyéb vele együtt végzett csont- ill. lágyrész beavatkozásoktól függően fél-három óráig tarthat. Egyszerű esetben (egy implantátum) az implantációt követő napon, nagyobb beavatkozást követően 3-4 napig panaszkodnak a betegek fájdalomcsillapítóval megfelelő szinten tartható fájdalomról, duzzanatról, vérömlenyről.
A varratok eltávolítására 7 – 10 nap után kerülhet sor. Egyes esetekben, például külföldre távozó beteg esetében, a sebet felszívódó varratokkal is lehet egyesíteni. Ezt követően a műtéti területen gyógyult viszonyok vannak és a csontosodás ideje alatt esetleg ellenőrző vizsgálatokon kell megjelenni a rendelőben.

A beavatkozás után 3 – 9 hónap gyógyulási fázis következik. A nyugalmi periódusra azért van szükség, hogy az implantátum csontosodása megtörténhessen. Egyszerű implantáció esetében rövidebb, bonyolultabb pl. csontpótlással járó eseteknél ez hosszabb idő lehet. Erre az időszakra, ha szükséges és amennyiben lehetséges, ideiglenes fogpótlást készítünk.
Az implantátumok becsontosodását követően elkészül a végleges fogpótlás. Ha az implantátum zártan gyógyult, akkor még fel kell tárni és ínyformázó csavart kell behelyezni. A végleges pótlás elkészítésének hagyományos módja a szájról vett lenyomat segítségével öntött fém vázra elkészített fogtechnikai munka. A lenyomatot azonban a digitális fogorvoslás szellemében digitális scannerrel is letapogathatják, vagy esettől függően akár a száj képletei közvetlenül is scannelhetőek (szájscanner) és készülhet a végleges pótlás CAD/CAM módszerrel digitális laboratóriumban (számítógép vezérelt 3D nyomtató, maró és szinterező eszközök stb.) is.
Az elkészített fogpótlás több odafigyelést és nagyon gondos ápolást igényel. A magas szintű szájhigiénia és a rendszeres orvosi kontroll elengedhetetlen feltétele a hosszú távú sikernek. Ezért pontosan be kell tartania kezelőorvosa utasításait, hogy az implantációs fogpótlása esztétikai és funkcionális szempontból is hosszú távon megfeleljen.

Foglaljon időpontot

Küldjön üzenetet, lorem ipsum dolor sit amet…

Foglalás