Menü

Digitális fogászat

Digitális fogászat: a jövő vagy a jelen?

Az elmúlt évtizedekben a könyvek, a filmek, az internet olyan futurisztikus gondolatokat fogalmaztak meg, amelyek az adott pillanatban elérhetőnek éreztünk ugyan, mégis amikor elérkeztünk a fejlődés előre megjósolt szakaszába sokszor úgy láttuk, hogy a technológia mégsem változott olyan gyorsan, ahogyan azt korábban megjósoltuk, elképzeltük.

Pár évvel korábban sem gondoltunk volna azt, hogy napjainkra a fogászat számos területén bevezetik a legmodernebb digitális technológia használatát. A napi munkában elfoglalt orvosok számára ennek az óriási technológiai fejlődésnek a követése eszközeik és tudásuk folyamatos szinten tartásával igen izgalmas kihívást jelent. Így nem csoda, hogy az új technológiák széles körű elfogadása és alkalmazása területén a tudomány más területeivel összehasonlítva legalább egy évtizedes elmaradásunk van.

Mi a digitális fogászat?

A digitális fogászat feltétele, olyan fogászati technológiák, vagy olyan berendezések használata, amelyek digitális vagy computer vezérelt technikán alapulnak.

  • számítógépes beteg nyilvántartás, visszarendelés (email, sms emlékeztető)
  • digitális beteg oktatási anyagok(számítógépes animáció, DVD, iPad, intraorális kamera)
  • digitális fotózás
  • nagyító, mikroszkóp használata
  • számítógépes képalkotás (digitális radiográfia, CBCT)
  • fogszuvasodás felismerése
  • fogszín regisztráció
  • harapási regisztráció és temporomandibuláris izületi kiértékelés
  • elektromos, piezo sebészeti/implantációs eszközök
  • LASER
  • digitális lenyomatvétel
  • cad/cam (számítógép segítségével történő tervezés/ gyártás)
  • számítógép vezérelt implantáció tervezés , sebészi sablonkészítés

Valamennyi digitális fogászati eszköz, vagy beavatkozás növeli a kezelések hatékonyságát (olcsóbb, gyorsabb, kevésbé kellemetlen a beteg számára), növeli a pontosságot, és a kezelések végleges kimenetelét pontosabban megjósolhatóbbá teszi.

A digitális fogászat széleskörű elterjedését leginkább az eszközök árai akadályozzák.
Azonban ha már rendelkezésünkre állnak az eszközök, akkor a legnagyobb hiba az új technológiák bevezetésénél a megfelelő képzés és tapasztalatok hiánya.

Digitális technológia az endodonciában

Az endodoncia (gyökérkezelés) fejlődésének izgalmas korszakában járunk, hiszen napjainkban egyre fontosabb a betegek számára, mind anyagi szempontból, mind a kezelések kellemetlenségének szempontjából, hogy a végzett beavatkozás hosszú távon milyen sikerességgel kecsegtet. Számos beteg döntéséhez olyan tanácsokra számít, amelyek a szakirodalomban közzé tett sikerességi arányokon alapulnak. A gyökérkezelések megítéléséhez az összehasonlítási alapot az implantációk sikerességi aránya jelenti. Ez komoly kihívás a gyökérkezelő fogorvosok számára, hiszen a jó időpontban (elegendő csont mennyiség áll rendelkezésre és csontpótlásra nincs szükség) és technikailag jól elvégzett implantáció csak nem 100 % -os 10 éves sikeressége rendkívül jó eredménynek számít az orvoslás területén.

A gyökércsatornák bonyolult anatómiai viszonyainak pontos megjelenítése jelentősen befolyásolja azon képességünket, hogy a komplex endodontiai problémákat felismerjünk és megoldjunk.
A mikroszkóp évtizedek óta javítja a gyökérkezelés minőségét. A jobb látási viszonyok mellett végzett munka természetszerűleg jobb eredménnyel jár.

A háromdimenziós képalkotás (CBCT= cone beam computer tomograph) segítségével bonyolult gyökércsatorna anatómiai viszonyok, a gyökércsatorna gyulladása miatt kialakult csontos elváltozások is jól láthatóvá tehetők, már a kezelés megkezdésekor és segítséget jelentenek a tervezésben és kivitelezésben. Számos lehetőségből csak néhány példát említek: magasan kilépő oldalcsatorna, járulékos, számfeletti csatorna, kalcifikálódott csatornarendszer.
Korábban a legnagyobb jelentőséget a csatorna mechanikus megmunkálásának tulajdonítottunk. Ebben nagy segítséget jelent az elektromos gyökércsatorna bemérő műszer és a megfelelő fordulattal és forgató nyomatékkal működő endodontiai kézidarab, amely a speciális gyökércsatorna megmunkáló eszközök segítségével lehetővé teszi a gyökércsatorna megfelelő mértékű, biztonságos, eszköztörés nélküli, tágítását. Azonban a hagyományos gyökércsatorna megmunkáló eszközök a csatorna falainak kb. 50%-ának elérését teszik csak lehetővé. A SAF system (self adjusting endodontic file instrument) segítségével a gyökércsatorna megmunkálás az önszabályozó, számítógép segítségével készített nikkel-titán, háló szerkezetű gyökércsatorna megmunkáló eszköz a csatorna teljes 3D szerkezetét feltárja és a hozzá kapcsolódó speciális kézidarab és alapgép az átöblítést is a mechanikus tágítással egy időben elvégzi. Ez a módszer soha nem látott dezinficiálás tesz lehetővé a tökéletes mechanikai megmunkálás mellett.

Ha már sikerült a csatornarendszer teljes anatómiáját megismernünk, feltárnunk és megmunkálnunk akkor a sikerhez vezető következő lépés az, hogy elzárjuk a további szájüreg felől támadó kórokozóktól. A gyökércsatornában hőre lágyuló guttapercha segítségével vertikális kondezációval végzett gyökértömést helyezünk, ezzel biztosítva a csatornarendszer legkisebb zugának elzárását is. Ezután a gyökértöméssel egy időben elzárjuk a kórokozók fő belépési kapuját mély kettős kötésű (fényre és a két komponens összekeverése miatt kémiailag is kötő) dentin ragasztóval és kettős kötésű cementtel. A tökéletes koronális lezárás mellett a mély dentin ragasztásnak a gyökércsatornába ragasztott csap stabilitását is biztosítania kell.

A fogat a törés veszélyétől CAD/CAM technológiával készített inlay/onlay, vagy korona felragasztásával tudjuk megóvni.

Digitális lenyomatvétel pontosabb

A tökéletes fogpótlás készítése a szájban lévő helyzet tökéletes leképzésével kezdődik. Anyagtani korlátok és a szájban lévő körülmények (nyál, vér, különböző keménységű képletek stb.) miatt a mai tudásunk szerint lehetetlen hibátlan gipszmintát készíteni bármilyen elasztikus anyaggal, lenyomat kanállal vett lenyomat alapján. Ennek megfelelően, minden a gipszminta szkennelésével készült digitalizált modell is pontatlan lesz függetlenül a szkennelési folyamat pontosságától. Ezek szerint a direkt, szájban történő szkennelés elvégzése nagyobb pontosságot eredményez. Mérések alapján a szájban történő szkenneléssel készült pótlások széli zárása 25-50 um, míg a hagyományos lenyomattal készülteké 75-100 um. A direkt digitális lemintázás másik nagy előnye, hogy a preparálás során ejtett hibák azonnal észlelhetőek és javíthatóak. Érzékeny garatreflexszel rendelkező betegek számára az eljárás lényegesen kellemesebb. Nincs szükség lenyomatkanálra, lenyomatanyagra, nem kell keverni, kötési időt várni, lenyomatot fertőtleníteni, gipsszel kiönteni. Kevesebb munkafázis, pontosabb, gyorsabb kezelés. A minta digitális adatai interneten elküldhetők a digitális fogtechnikai laborba akár digitális fotók kíséretében, leegyszerűsítve a kommunikációt és szállítást.

Digitális fogpótlások emberi kéz érintése nélkül (CAD/CAM)

( Computer-Aided Design and Computer-Aided Manufacturing)
A digitális fogtechnikai laborban soha nem látott pontossággal készíthetők el a fogpótlások. A „digitális” fogtechnikus a digitális lenyomatra és a digitálisan beállított harapásra számítógép képernyője előtt ülve tökéletes pontossággal megtervezi a fogpótlást. Ezután frézeléssel( egy tömbből történő kimarás), vagy szinterezéssel (apró elemekből történő összerakás) a fogpótlás váza készül el. A digitális lenyomat adataiból 3D nyomtatóval mintát készítenek, mert a hagyományos porcelánleplezés azon készíthető el. Préskerámia alkalmazásával azonban ez a fázis is a számítógépes készítés munkafolyamata lehet.

Digitális implantáció kevésbé megterhelő (minimál invazív)

A hagyományos módon – az íny metszésével és annak csontról való lefejtésével, majd összevarrásával- végzett implantátum beültetéshez képest a digitálisan készült műtéti sablon segítségével metszés és varrás nélkül a beteg számára sokkal kellemesebb módon kerülhetnek az implantátumok az állcsontba. A műtét gyorsabb, kevesebb vérrel jár és a felépülés is sokkal rövidebb lefolyású. Arról nem is beszélve, hogy ilyen módon akár a műtét pillanatában felhelyezhetőek az ideiglenes fogpótlások, amelyek szintén a digitális technikának köszönhetően már a műtét előtt elkészíthetőek. Az implantátumra készített végleges fogpótlás is már a műtét megkezdése előtt megtervezhető, így teljes mértékben megvalósítható az az idealizált munkafolyamat, amikor a végleges fogpótlás „alá”, a tökéletes pozícióban tudjuk az implantátumokat elhelyezni. Ennek köszönhetően még szebb, természetesebb, jobb rágófunkciójú fogpótlásokat tudunk készíteni.

Piezoelektromos technika a fogászatban

A piezoelektromos technika (ultrahangos rezgés) lehetővé teszi, hogy bármilyen kemény szövet (csont, fog) megmunkálása (vágás, üregalakítás, fogfelszín tisztítás, gyökércsatorna tágítás) a szervezet számára a lehető legkisebb megterheléssel (minimál invazív módon ) elvégezhető. Másik nagy előnye a korábbi forgó-vágó eszközökhöz képest, hogy a lágyrészeket nem vágja el. Így biztonságossá teszi az arcüreg nyálkahártyájának megemelését, ideg csatorna melletti csontpreparálást, kis helyen lágyrészek közelében történő vágást. A beavatkozást végző orvos könnyebben, biztonságosabban, kisebb traumával tud megfelelő hosszúságú és mélységű vágást készíteni a különböző szögben és irányban hajlított titán valamint gyémánt borítású végek segítségével. A szájsebészet, fogászat számos területén a fogeltávolítástól kezdődően, fogszabályozás gyorsításához, fogágy betegségek kezeléséhez és bonyolult műtétekhez is jelentős segítséget jelent használat.

Digitális képalkotás a fogászatban

A digitális fényképezőgép és digitális intraorális (szájba helyezhető) kamera ma már elengedhetetlen kelléke egy esztétikai beavatkozásokat nyújtó fogorvosi rendelőnek. Ezek az eszközök a digitális csúcstechnológiát képviselik. Egy kép többet mond ezer szónál. A fogorvosi dokumentáció szerves részét kell, hogy képezzék a digitális felvételek. Betegeinknek ezen eszközök segítségével tudjuk a legjobban megmutatni szájuk, fogaik állapotát, szemléltetni a kezelés menetét és a különbséget a kiindulási és végső állapot között. A dokumentált esetek bemutathatók hasonló kezelést igénylő pácienseknek is és ez jelentősen megkönnyíti a beteg döntését, hogy az ajánlott kezelést elfogadja-e. A diagnózis felállítás és a tervezés során főként akkor jelentenek nagy könnyebbséget az elkészült fényképek, amikor komplex kezelésről van szó. A fotók által minden apró részlet láthatóvá válik. Óriási előnye, hogy nagyítható, élesíthető, tehát a szájüreg belseje sokkal alaposabban megfigyelhető, mint nélküle. A fogorvos és fogtechnikus közötti kommunikáció egy sokkal magasabb színvonalon folyik, hiszen egy fénykép kevésbé félreérthető, mint egy leírás. A fogászati fényképezés lehetőséget nyújt a fogorvos számára, hogy saját kezeléseit, elkészült munkáit képes legyen objektíven értékelni, hiszen a fotó mindent megmutat a legapróbb részletekig. Az elkészült munkák elemzése minden esetben a szakmai fejlődést segíti elő. Ki ne örülne annak, ha szakmájában elmélyültebb, jártasabb, tapasztaltabb orvos kezelné?

Tervező, bemutató számítógépes programok, eszközök a fogászatban

Az elkészült digitális rtg felvételek, CBCT adatok, fényképek speciális fogászati programok segítségével tovább finomíthatóak és segítségükkel megmutatható pl. az implantátum helye, a végleges fogpótlás képe, a mosoly átalakítása. Animációval bemutatható egyes komplexebb kezelések teljes folyamata. Ki ne lenne kíváncsi arra, hogy a hosszú kezelési folyamat végén, hogy fog kinézni a mosolya?

Csúcstechnológia a jobb látás érdekében

A fogorvosi munka – különösen az utóbbi évtizedekben, amióta mind a klinikusok, mind a betegek körében egyre nő az igény a mikro- invazív beavatkozások iránt – a precizitás terén sokat fejlődött. A jövő fogorvosának nélkülözhetetlen kelléke fogorvosi nagyító és az operációs mikroszkóp. A mikro-invazív fogászat – de az általános praxis is – olyan finom részletek észlelését igényli, amelyeket nagyítás nélkül már nem láthatunk. A precizitás nagyfokú igénye, valamint az a felismerés, hogy a jó látás – nagyítás – a motoros ügyesség fejlődését eredményezi, ma már a fogorvosi munka szinte elengedhetetlen feltételévé teszi a nagyítást. Egy teljesen új perspektívát nyit meg számunkra, ha a kezeléseket ezeknek az eszközöknek a segítségével végezzük el. A legrejtettebb területek, a legkisebb eltérések is láthatóvá válnak. És ami a legfontosabb: a jobb látásmód az alapja a jobb diagnózisnak és a magasabb színvonalú terápiának.

A fogorvosi lupe maximum 4-5-szörös nagyítása a rutin feladatok ellátását könnyíti meg. A megnövekedett munkatávolság lényegesen kényelmesebb testtartást tesz lehetővé a fogorvos számára. A jobb megvilágításnak köszönhetően jobban látunk. Gyorsabb, pontosabb, türelmesebb és ügyesebb lesz a fogorvos. Ugye, ennek mindenki örül?

A fogorvosi mikroszkóp használatával az endodonciai ellátás teljesen új oldalát ismerhetjük meg. A fény a koaxiális megvilágítás által pont a megfelelő területre esik, ennek köszönhetően a részletek jobban megfigyelhetők. A 25-30-szoros nagyítás segítségével lehetőség nyílik a járulékos csatornák, az szűkületek és a perforációk felismerésére, a vertikális kondenzációs gyökértömés elvégzésére. A fogmegtartó kezeléseknél is a fogászati mikroszkóp használatával lényegesen nagyobb precizitást érhetünk el.

Az implantátumos kezeléseknél a fogászati lupe/ mikroszkóp megkönnyíti az anatómiai struktúrák (ideg, arcüreg, orralap) felismerését és ez által azok megóvását. Ehhez jön még hozzá, hogy a magasabb nagyítás által a szájsebészeti beavatkozás tényleg szövetkímélő legyen.

Parodontológiai kezeléseknél, esztétikai ínyműtéteknél a mikro-eszközök használata és a nagyon vékony varratok felhelyezése csak megfelelő nagyítás mellett végezhető el kellő pontossággal.

Három dimenziós digitális diagnosztika a pontos munka érdekében

A digitális rendszerek nagy előnye a megfelelő részletgazdagság, gyorsaság és a hagyományos filmre készült felvételhez képest alacsony sugárdózis. Egy orvos számára munkája során két alapvető etikai megfontolás létezik: ne árts (Primum non nocere) és tedd a jót! A gyógyító tevékenység feltétele, hogy a betegek a legkisebb beavatkozás során is a legnagyobb biztonságban legyenek. Ezeknek az erkölcsi elvárásoknak a teljesítéséhez az első lépés a megfelelő diagnosztikus segédeszközök használata. Ma már egy modern fogorvosi praxis nélkülözhetetlen kelléke az digitális intraorális röntgen. Ez a gép közvetlen összeköttetésben van a számítógéppel, így a felvétel szinte azonnal tetszőleges nagyításban jelenik meg a monitoron. Az elkészített felvételeket természetesen digitálisan módosítani, szerkeszteni és archiválni tudjuk. Ezen a módon egy- két fog esetében, két-dimenziós képet kapunk. A digitális panoráma felvételek segítségével a teljes fogazatról kapunk áttekintő képet, de sajnos ez is csak egy síkban történő két-dimenziós, rétegfelvételt jelent. Ezen képek értékelése során figyelembe kell venni a nagyítást és a torzítást és azt, hogy minden anatómiai képlet, ami a sugárforrás és az érzékelő közé esik, rávetül a képre, ezért egyes részletek nem láthatók, a kontúrok pedig elmosódottak lehetnek. A nagyítás önmagában még nem jelent problémát, ha ismerjük az arányát. A fő gond az, hogy ez az arány nem egyenletes a kép külömböző területein (ebből adódik a torzítás). Ebből látszik, hogy bármilyen gondosan járunk el egy bonyolultabb beavatkozás megtervezéséhez nem elegendő a digitális két-dimenziós képalkotás sem. Ma már rendelkezésünkre áll egy egyedülállóan új képalkotási eljárás, a CBCT (Cone Beam Computer Tomográfia) lehetővé teszi, hogy a vizsgálandó területről méretarányos, rávetülés nélküli, több irányból megjeleníthető 3 dimenziós kép készüljön és a csont minőségéről és a környező lágyrészekről is tájékoztatást kapjunk.

A lézer egy energiában gazdag fényköteg melynek számos fajtája van, ezeket a fényhullámok frekvenciája illetve a wattban mért teljesítménye különböztet meg egymástól. A lézer kiválóan alkalmazható a mai modern fogászat területén.

A kis teljesítményű lágy laser-ek (soft-laser-ek), nem okoznak szabad szemmel látható elváltozást szövetekben, hanem sebgyógyulást serkentő, fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő és hámosító hatással rendelkeznek. Általános immunrendszer erősítő, sejtanyagcsere fokozó hatását is kimutatták. A fogászatban egyre szélesebb körben alkalmazzuk ezeket, nem a hagyományos fogászati kezelés helyett, hanem azok eredményének fokozására, kiegészítésként. Ilyenkor a beteg sokkal gyorsabban, szövődmény- és fájdalom mentesebben, kevesebb mellékhatással gyógyul, Szájnyálkahártya betegségek közül a herpes, aphta, nem gyógyuló nyálkahártya fekélyek, krónikus gyulladásos jelenségek gyógyulási hajlama fokozható. Nagyon hasznos bármilyen szájüregi műtétet követően a seb gyógyulásának serkentésére, hámosításra, gyulladáscsökkentésre, a szövődmények megelőzése érdekében.

Rendkívüli előnyöket nyújt a lágyrészek sebészeténél a laser sugár kitűnő műtét közbeni vérzéscsillapító hatása révén, valamint a műtét után tapasztalható jó sebgyógyulás, minimális duzzanat és fájdalom miatt. Majdnem vérzésmentes beavatkozás, kontrollált gyógyulási folyamat, a seb azonnal sterillé válik, nincsenek varratok, nem keletkeznek hegek.

A Cone Beam CT egy speciális digitális röntgen leképezési eljárás, amelyet a fogorvosok, a szájsebészek és implantológusok, fogszabályozással és fogágy betegségek kezelésével foglalkozó orvosok, kívánalmainak figyelembe vételével az alsó-felső állcsont és a fogak vizsgálatára fejlesztettek ki. A vizsgálat sugárterhelése a hagyományos, egyéb orvosi területeken használatos CT berendezésekhez mérten elenyésző. A mindennapi munkánk során használt tervező programok a CBCT digitális adatainak felhasználásával dolgoznak, így bármilyen bonyolultabb beavatkozás tervezéséhez (implantáció, csontpótlás, fogszabályozás) elengedhetetlen ennek a diagnosztikus eszköznek a használata.

A cone beam CT-k segítségével egyetlen alacsony dózisú szkennelés révén sokkal több információ áll rendelkezésünkre, mint eddig, a hagyományos felvételeket használva. A fogak és a környező képletek pontos helyzete, az állcsont pontos dimenziói, arcüreg formája, nyálkahártyájának állapota, állcsontból elő nem tört fogak helyzetének, pontos felmérése, fogágy elváltozásai, tasakok mérete, formája, gyökerek, gyökércsatornák, száma, lefutása, variációk felismerése, fogszabályozás sikerességét befolyásoló képletek, fog elhelyezkedések, dőlések mind előre láthatóak és a kezelések pontosabban tervezhetőek. Az adatokat egyszerűen exportálhatjuk egy szimulációs, tervező programba, így meggyorsítható és még biztonságosabbá tehető a tervezés. A 3D képalkotás az alapja az irányított implantációs eljárásnak. A CBCT-vel nyert adatokat egy implantációs szimulációs programba exportálják.

Pontosan megtervezhető az implantátumok mérete, elhelyezkedése, akár a végleges pótlás figyelembevételével is. Az állcsontról készült 3D modell és egy lenyomat alapján egy speciális szoftverrel ún. műtéti sablon készül. Ebben a sablonban a lehető legnagyobb pontossággal vezető hengerek kerülnek. A fúrást a vezető csatornákon keresztül kell elvégezni, így a furat és az implantátum pontosan a szimuláció során meghatározott helyre, és mélységbe kerül. A szimulációs program segítségével már a műtét előtt elkészíthető akár az ideiglenes fogpótlás is. Más szakterületek pl. a traumatológusok, maxillo-faciális sebészek és fül-orr-gégészek munkáját is segíti ez a diagnosztikus eljárás.
Fogászati LASER alkalmazás

A lézer egy energiában gazdag fényköteg melynek számos fajtája van, ezeket a fényhullámok frekvenciája illetve a wattban mért teljesítménye különböztet meg egymástól. A lézer kiválóan alkalmazható a mai modern fogászat területén.

A kis teljesítményű lágy laser-ek (soft-laser-ek), nem okoznak szabad szemmel látható elváltozást szövetekben, hanem sebgyógyulást serkentő, fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő és hámosító hatással rendelkeznek. Általános immunrendszer erősítő, sejtanyagcsere fokozó hatását is kimutatták. A fogászatban egyre szélesebb körben alkalmazzuk ezeket, nem a hagyományos fogászati kezelés helyett, hanem azok eredményének fokozására, kiegészítésként. Ilyenkor a beteg sokkal gyorsabban, szövődmény- és fájdalom mentesebben, kevesebb mellékhatással gyógyul, Szájnyálkahártya betegségek közül a herpes, aphta, nem gyógyuló nyálkahártya fekélyek, krónikus gyulladásos jelenségek gyógyulási hajlama fokozható. Nagyon hasznos bármilyen szájüregi műtétet követően a seb gyógyulásának serkentésére, hámosításra, gyulladáscsökkentésre, a szövődmények megelőzése érdekében.

Rendkívüli előnyöket nyújt a lágyrészek sebészeténél a laser sugár kitűnő műtét közbeni vérzéscsillapító hatása révén, valamint a műtét után tapasztalható jó sebgyógyulás, minimális duzzanat és fájdalom miatt. Majdnem vérzésmentes beavatkozás, kontrollált gyógyulási folyamat, a seb azonnal sterillé válik, nincsenek varratok, nem keletkeznek hegek.

Gyökércsatorna kezelés során a fog megtartásához a károsodott szövetet és a baktériumokat el kell távolítani. A laser asszisztált gyökérkezelés a legvékonyabb csatornákban is elősegíti a csíramentesítést. Lerövidíti a beavatkozást és biztonságosabbá teszi az eredményt.

Fogágy betegségek, ínytasakok, fogínysorvadás, foglazulás kezelése szinte teljesen fájdalomtól mentesen érzéstelenítés nélkül is jól elvégezhető. A kezelés során hajszálvékony üvegszállal az ínytasakok beszűkítése és a benne lévő kórokozó elpusztítása történik szinte vérzés nélkül. Az íny az esetek döntő többségében újra feszesen tapad a fognyakra, megszüntethetők a tasakok, a meglazult fogak rögzülésére van lehetőség. Nagyobb, fogágy műtéttel orvosolható baj esetén is jelentős segítséget jelent baktériumpusztító hatása.

Az utóbbi évtized kutatásai a különböző hullámhosszúságú laser sugarak előállításában, a sugárvezetésben, valamint a kézi darabok fejlesztésében olyan eredményeket hoztak, melyek a fog kemény szöveteinek hatékony kezelését teszik lehetővé. Azonban egyrészt igen magas ára, másrészt használatának speciális körülményei miatt a mindennapi gyakorlatban ma még ritka.

Külön területet képvisel az úgynevezett szájüregi akupunktúra, amikor a szájnyálkahártya különböző pontjait laser-rel kezeljük. Ez azon alapszik, hogy minden egyes fogcsoport és a vele kapcsolatban levő nyálkahártya pont oda-vissza kapcsolatban van a szervezet meghatározott területeivel. Minden ilyen ponthoz és foghoz tartozik egy-egy orrmelléküreg, mandula, ízület, csigolya, belső szerv, érzékszerv, sőt még érzelmi állapot is. Ezek betegségei (pl. izületi fájdalmak, állandó orrmelléküreg gyulladások, allergiák, fejfájás, emésztőszervi betegségek) jól kezelhetők részben a gócos fog felderítésével, részben laser-es szájüregi akupunktúrával.

Foglaljon időpontot

Küldjön üzenetet, lorem ipsum dolor sit amet…

Foglalás