Menü

A csont megtartása foghúzást követően

Fogeltávolítás a csont megőrzésével

Fogágy betegség, gyökércsúcs körüli elváltozás, vagy emiatt végzett csonkolással és csontelfúrással járó műtét, baleseti fogsérülés gyakran vezet a fog körüli csont elvesztéséhez. Ezen túl a fogeltávolítása során is kitörhet, sérülhet, a fog körüli csont. Ráadásul a fogeltávolítás utáni gyógyulás során már a kezdeti időszakban a szervezet természetes reakciója, hogy a meglévő csont legalább 50 %-a felszívódik az első 3 hónapban.

Ezek a csontleépülési folyamatok megnehezítik, vagy csontpótlás nélkül lehetetlenné teszik fogászati implantátum beültetését az eltávolított fog helyére. Ezért számos olyan beavatkozással próbálkoztak a szájsebészek, amely megakadályozza, vagy legalább csökkenti a csontvesztést és csontpótlás nélkül, vagy minimális csontpótlással szép és funkcionálisan hosszú távon stabil fogászati implantátumra helyezett fogpótlást készíthessünk az eltávolított fog helyére. (Alveolar ridge preservation. A systematic review Attila Horváth & Nikos Mardas & Luis André Mezzomo & Ian G. Needleman & Nikos Donos Clin Oral Invest DOI 10.1007/s00784-012-0758-5)

Ezért javasoljuk, hogy abban az esetben, amikor fogászati implantátumot tervezünk az eltávolított fog helyére, akkor annak eltávolítása ne a hagyományos módon történjen meg. Ilyenkor az óvatos fogeltávolítás után azonnal elvégezzük a csont megtartását (alveolar preservation) elősegítő beavatkozást. Ezzel az újszerű eljárással, a szervezet saját gyógyulási mechanizmusait igyekszünk erősíteni annak érdekében, hogy valódi csont képződjön. Gyakran előfordul, hogy több csont és vastagabb íny keletkezik a fog helyén, mint amennyi előtte rendelkezésre állt. Így a fogászati implantátumot lágyrész és csontpótlás nélkül, vagy minimális csontpótlással esztétikailag és funkcionálisan a legoptimálisabban tudjuk elhelyezni.

Foglaljon időpontot

Küldjön üzenetet, lorem ipsum dolor sit amet…

Foglalás