Menü

Csontpótlás

Ahhoz, hogy az implantátum hosszú távon sikeres legyen, elsődlegesen elegendő csontra van szükség. A fogak eltávolítása után az első 3 hónapban akár a fogakat tartalmazó csont(alveolus) 50%-a is felszívódhat. A csont magassága és vastagsága is csökken. Minél több idő telik el a foghúzás után annál vékonyabb marad a csontállomány. Szerencsés esetben, amennyiben elegendően vastag volt az eredeti csontállomány, a fogeltávolítás során nem sérült a csont és emiatt, valamint oszteoporózis miatt nincs fokozottabb csontleépülés, a megmaradt csont vastagsága elegendő lehet az implantátum behelyezéséhez. Rosszabb esetben azonban, amikor a csont vastagsága (az implantátum keresztmetszete körül legalább 1-2 mm ép csont marad), vagy magassága, vagy akár egyik sem elegendő a megfelelő méretű implantátum behelyezéséhez, akkor szükség van csontpótlásra, hogy behelyezhessük az implantátumot és kellően esztétikus, hosszú távon működőképes fogpótlást készíthessünk rá.

Ilyenkor sokan javasolják vékony, vagy rövid implantátum behelyezését. Azonban ezekhez az „alternatív” lehetőségekhez sem mindig elég a csont, és ha kivitelezhetőek, akkor is számos kompromisszumot rejtenek magukban. Az így elkészült fogpótlás kevésbé esztétikus (pl. hosszabb fogak, nagyobb rések az íny és a fogpótlás találkozásánál), hosszú távon kevésbé tartós lehet. A kevés csont könnyen felszívódik az implantátum behelyezése után. A lágyrész viszonyok sokszor szintén kedvezőtlenek a kevés csont mellett, így nagyobb az esélye az implantátum körüli gyulladásnak. Ebből látszik, hogy amennyiben hosszú távon tartós, a korábbi fogaival azonos dimenziójú fogpótlást szeretnénk készíteni akkor érdemes csontot pótolni. (Egyetlen olyan eset van amikor egy speciális alternatív megoldást választhatunk = all-on-four lsd. ott)

A csontpótlásnak számos fajtája ismert. Horizontális, vertikális csontpótlás, sinus lift (arcüreg nyálkahártyájának megemelése), csontrepesztés, csontblokk áthelyezés, átforgatás, disztrakció. Mindegyikben közös azonban az, hogy valamilyen csontra, vagy csontszerű anyagra van szükség a kivitelezéséhez, amelyet valamilyen a lágyrészek belenövését megakadályozó membránnal kell fedni. Erre azért van szüksége, mert a csontosodás lassúbb folyamat, mint a lágyrészek gyógyulása és ha nem védenénk meg a pótolt csonttérfogatot, akkor a lágyrészek a gyógyulás során elfoglalnák a helyét és nem nyernénk semmit a műtéttel.
A műtét megtervezése, hasonlóan az implantációhoz, rendkívül fontos. Csak három dimenziós CBCT felvétel segítségével lehetséges. A számítógépes tervezés és 3D nyomtató segítségét itt is igénybe vehetjük, annak érdekében, hogy a műtét idejét és megterhelését csökkentsük a beteg számára. Ilyenkor a CBCT kép adataiból készült kinyomtatott állcsontra CAD/CAM technológiával előre kifaragják a megfelelő formájú és méretű csontdarabot (alloplasztikus) és a műtét során csak annyi a dolgunk, hogy a feltárás után csak a helyére illesztjük és 2-3 csavarral rögzítjük. Ezzel jelentősen csökken a műtét ideje és terhelése más műtéti típusokhoz képest. Természetesen az így készített csontpótló anyagnak az ára is magasabb az apró reszelékszerű kiszerelés, vagy egységes méretű, műtét során faragásra szoruló csontdarabokhoz képest.
A csontpótlásnak számos elfogadott és biztonságos módja létezik. A megfelelő technika és anyag kiválasztása, mindig az adott anatómiai helyzettől, a csonthiány típusától és helyétől függ. Mivel ez a beavatkozás kockázatos és számos szövődmény lehetséges, ezért betegeink biztonsága érdekében rendelőnkben csak a tudományosan elfogadott és klinikailag kipróbált (evidence based medicine or dentistry) műtéti technikákat és anyagokat alkalmazzuk.

A beavatkozás helyi érzéstelenítésben történik, de mint minden más beavatkozást ambuláns altatásban is végezhető. Metszéseket ejtünk az ínyben, majd az ínyt a csonthártyával együtt leválasztjuk a csontról, lebenyt képezünk. Ez a lebenyképzés az egyik legfontosabb rész, mert ettől függ, hogy hogyan tudjuk a rendelkezésre álló lágy részekkel feszülés- és hiánymentesen fedni a pótlással kialakított nagyobb csonttérfogatot. A csontpótló anyagot és ha szükséges valamennyi saját csontot(amelyet elsősorban a szájból, extrém esetben a szájon kívüli csontokból veszünk ki) a műtéti területre helyezzük, majd felszívódó, vagy fel nem szívódó membránnal fedjük. A csontot, a membránt vagy titán hálót, esetleg a rögzítő lemezt, ha szükséges titán csavarokkal, szegecsekkel rögzíthetjük. Az ínyszéleket nem felszívódó varratokkal több rétegben egyesítjük. Ezek eltávolítása 7-14 nap múlva történik meg.
A csontpótló műtéteket követően minimálisan 6 hónap, de előfordulhat, hogy hosszabb gyógyulási idő szükséges, amíg a beültetett csontpótló anyag az adott területen összecsontosodik a környezetével, a szervezet részévé válik.

Kétlépcsős technika alkalmazásakor (amikor olyan kevés a csont eredendően, hogy nem tudunk azonnal implantátumot is behelyezni) a gyógyulás után a második műtétben a csontpótlás során behelyezett nem felszívódó anyagok eltávolításával egy időben kerülhet sor az implantációs műtétre. Ilyenkor, ha szükséges további csontpótlást is végezhetünk.
Csontpótlás során gyakran van szükség a lágy részek átalakítására is, hiszen azok is sorvadnak a csonttal együtt. Ezt külön műtétben szoktuk elvégezni.
A beavatkozás ugyan kétségtelen, hogy a fogorvosi rendelőben a szájban végezhető műtétek közül a legnagyobb kockázatot rejti magában, de ha megfelelő tudás és tapasztalat birtokában végezzük sikerességi aránya hasonlóan jó, mint az egyszerű implantációs műtéteké és hosszú távon egyértelműen jobb eredményt ad, mint más alternatívának gondolt megoldások (kivéve all-on-four).

Az implantálással egy időben abban az esetben végezhető csontpótlás, amikor a csontnak csak kisebb része sorvadt el a biológiai folyamatok során. A csontpótlást az implantátumok beültetésével egy műtétben végezzük el. Ilyenkor csak kisebb mennyiségű csontot kell pótolnunk. Amennyiben nem felszívódó anyagokat is használunk, azokat egy második műtét során itt is el kell távolítani, azonban a teljes folyamat rövidebb ideig tart, mivel a műtétek száma csökken, így a gyógyulás is gyorsabb lesz.
A csontpótlással végzett implantálás gyógyulása ugyan hosszabb időt vesz igénybe, több műtétből áll, mint az egyszerű implantáció, de azt követően az implantátumok megterhelése éppúgy történik, mint csontpótlás nélküli esetekben és a kezelések befejeztével visszanyeri tökéletes és egészséges mosolyát.

Foglaljon időpontot

Küldjön üzenetet, lorem ipsum dolor sit amet…

Foglalás